"Audiatur et altera pars." (Seneca)

2014. március 17., hétfő

Demokraták! Ez a népszavazás!

A Krím-félsziget lakosságának többsége, úgy néz ki, nem akar Ukrajnához tartozni. Igen, ez várható volt. A többség ugyanis orosz nemzetiségű. Ha pedig az ENSZ okmányokat figyelembe vesszük, az alapot szolgáltathat arra, hogy a lakosság eldönthesse, hogy mely országban akar élni. Vagy odaköltözik, vagy az országrész sorsáról népszavazással dönt. 
Valami hasonló történt 1918. december 1-én a történelmi Magyarországgal. Gyulafehérváron a románok gyűlése kimondta a wilsoni önrendelkezés alapján, az erdélyi románság egyesülni akar a román királysággal. Megtörtént. Egyesültek és vitték a talpuk alatt lévő földet, Erdélyt és a részeket is. Ezt a nyugati hatalmak jogos eseményként aposztrofálták. Jóváhagyták. 

A többség akarata szent. Igen, a korábbi évszázados betelepítéseknek, amit az erdélyi arisztokrácia dicső tetteként jegyezhetünk a lapszélre, megtette hatását. A magyarság kisebbségbe szorult a románsággal szemben.  Magyarországot szétszabdalták. 
Most úgy néz ki Ukrajna van soron. Népszavazás döntött, a Krím az oroszoké. Az USA,  Németország  tiltakozik, hogy is van ez? Nem fogadja el a népszavazás intézményét?  Miért is? Mert nem ők írják a forgatókönyvet. Nem hinném. A forgatókönyvek írásában az USA nagyon jó, lásd 2001. szeptember 11-et. Bár, ha jól emlékszem Magyarország miniszterelnöke a 21. századi politikai (kormány) kommunikáció lényegét 2010-ben mindenki számára világossá tette, ami a következőképpen hangzott: "Ne azt nézzék, mit mondok, azt nézzék, mit teszek."

Mit tehet az ottani etnikai kisebbség? Vagy elköltözik, vagy asszimilálódik, vagy sokat szenved... 
Szóval hipokriták, lassan kezd összeállni a kép. Rád gyenge és kicsi az vonatkozik amit, én a nagyhatalom képviselője mondok. Mindegy, hogy korábban 70 évig olyan dokumentumra hivatkoztam, ami alapján történt ez az eredmény. A nagyhatalmak szócsöveit vélhetően gazdasági társaságok igazgatótanácsai fizetik. A demokrácia úgy általában addig jó, amíg manipulálható a kormány, a lakosság. A hidegháborúnak vége lett, a Szovjetunió összeomlott. Most vagyunk annak a tanúi, amikor valamilyen új világrend alakul ki. Egymás mellett álló versengő nyugati, kínai, iszlám  értékrendek és természetesen az ébredező oroszok.  Ez 2014.

Játék vagy diplomácia? Pénz vagy háború? Rövidesen kiderül. Vajon milyen szerepe lesz Magyarországnak ebben az új világban. A lelátóról nézi, ami történik, a pálya széléről szurkol, vagy beáll játszani is? Most még csak ez a kérdés. Egy hadsereggel szinte nem rendelkező országnak milyen esélyei lehetenek? Egyébként az idén lesz 100 éve, hogy kirobbant az I. Világháború.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése